Na světě byste nenašli oblíbenější redakční systém než WordPress. Už minule jsme si vysvětlili, proč na něm běží neuvěřitelných 43 % webů na celém světě. Je to díky jeho výjimečné flexibilitě, rozsáhlému ekosystému pluginů a dalších doplňků a také díky komunitní podpoře.

Přestože tento ověřený open-source využívají stovky milionů lidí po celém světě, panují o něm stále mýty a pověry, které jsme se v tomto článku rozhodli vyvrátit.

Mýtus č. 1: WordPress je jen pro blogy

Jedná se zřejmě o nejčastější omyl, který vyplývá ze skutečnosti, že WordPress začínal jako platforma pro blogování, a proto bylo jeho největší devízou snadná publikace textů.

Od té doby už ale uplynulo mnoho vody. Dnes je WordPress plnohodnotným CMS (Content Management System), ve kterém můžete tvořit firemní prezentační weby s živými ukázkami produktů a služeb, plnohodnotné e-shopy (zejména díky pluginu WooCommerce) se správou produktu, platebními bránami nebo fakturacemi.

WordPress využívají také kreativci, aby na něm prezentovali své portfolio, dále pak lektoři on-line kurzů (pluginy jako LearnDash nebo Tutor LMS), uživatelé komunitních diskuzních panelů, ale také velké zpravodajské weby jako například Forbes či TechCrunch.
Ve skutečnosti byste jen těžko hledali druh webové stránky, který by se na WordPressu nedal zhotovit.

Mýtus č. 2: WordPress není bezpečný

Ruku na srdce – žádný systém není stoprocentně bezpečný. WordPress ale disponuje natolik robustními mechanismy, že pokud nezanevřete na jeho správu a pravidelné aktualizace, rozhodně se nemáte čeho obávat.

Největším problémem z hlediska bezpečnosti všech CMS je nedostatečná aktualizace webů. Riziko samozřejmě vzrůstá ve chvíli, kdy se rozhodnete využít nabídky neověřených pluginů nebo šablon. Nic z toho Bartvisions samozřejmě nedělá.

Zajištění bezpečnosti tedy spočívá v pečlivé a pravidelné údržbě jádra WordPressu, tedy jeho aktualizace. Stejně se musí postupovat s ohledem na šablony a pluginy. Důležité je vybrat také spolehlivého poskytovatele webhostingu a případně nastavit dvoufázové ověření.

Mýtus č. 3: WordPress je pomalý

Je pravda, že člověk čas od času narazí na web, který se načítá pomaleji. To se ale stává napříč všemi CMS a důvodem není výběr redakčního systému, nýbrž správná optimalizace.

To je dobře vidět na velkých webech typu The New Yorker, které právě díky kvalitnímu nastavení sviští jako vítr. Co si pod správnou optimalizací představit?

1. Používání dobře kódovaných šablon a pluginů od ověřených vývojářů.
2. Implementace cache, které ukládají obsah do mezipaměti a zrychlují načítání.
3. Optimalizace obrázků pro snížení jejich velikosti bez ztráty kvality.
4. Používání CDN (Content Delivery Network), které zrychlují načítání tím, že obsah distribuují přes servery po celém světě.
5. Volba kvalitního hostingu optimalizovaného pro WordPress.

Mýtus č. 4: WordPress je zdarma, takže nemůže být profesionální

Bezplatné produkty mohou z psychologického hlediska působit jako méně hodnotné než ty, za které musíme platit. Proto mnoho lidí předpokládá, že jelikož je WordPress zdarma, nemůže konkurovat placeným platformám.

Pravda je však taková, že WordPress je díky své flexibilitě a nepřebernému množství možností jedním z nejprofesionálnějších nástrojů na trhu. Navíc nástrojem, který se díky obří komunitě vývojářů neustále vyvíjí.

Společně s námi existují ve světě stovky společností, které se specializují na profesionální služby v oblasti vývoje, designu a správy webu. Asi těžko si lze představit, že by firmy jako Microsoft, Walt Disney nebo Vogue využívaly WordPress, kdyby nebyly přesvědčené o jeho profesionalitě.

Mýtus č. 5: WordPress je složitý na používání

Jelikož je WordPress tak rozšířeným nástrojem, přirozeně se s ním setkávají také úplní nováčci v oblasti správy obsahu. U těch pak může vznikat dojem, že se jedná o náročný systém.

Rozhraní WordPressu je však navrženo tak, aby bylo přístupné uživatelům všech zkušeností. Administrace je intuitivní a přecházet mezi příspěvky, stránkami a pluginy se člověk naučí během několika hodin.

Díky šikovným drag-and-drop editorům lze bez znalosti programování vytvářet nejenom příspěvky, ale také stránky a podstránky. Využít můžete automatických aktualizací, plánování příspěvků a správa obsahu je celkově velmi jednoduchá.

A pokud by se člověk na čemkoliv zasekl, na internetu je k dispozici velká spousta návodů, videí a fór, kde můžete najít odpovědi na své otázky. Nebo se nám ozvěte a společně si poradíme.

Věříme, že se nám podařilo přesvědčit vás o tom, že mýty o slabých stránkách WordPressu se nezakládají na pravdě. Jedná se o komplexní, bezpečné a profesionální CMS, které je díky své flexibilitě ideálním systémem pro jakýkoliv web. Máte-li chuť do nového projektu, dejte nám vědět, rádi vám s tím pomůžeme.

Grafika Sociální sítě On-line marketing Web a eshop

Mohlo by vás také zajímat