Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Slovník pojmů

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Z

Advergaming

Tvorba internetových her v rámci marketingové kampaně a reklamních strategií určitých výrobců, vývojářů a značek. Je to prostředek pro seznámení širokého publika s produktem firmy, prostřednictvím vloženého loga či podobného reklamního odkazu přímo do prostředí hry.

AdSense

Služba společnosti Google, která zprostředkovává reklamu. Majitelům a provozovatelům webových stránek umožňuje na jejich stránkách zobrazovat relevantní reklamy, z nichž dostávají provize za proklik.

AdWords

Reklamní systém od společnosti Google pracující na principu PPC, tedy platbě za proklik -  inzerent neplatí za zobrazení reklamy ale za reálný proklik.

Affiliate marketing

Určitě jste se s ním setkali. Často jde o odkazy s určitým označením. Poté, co si přes proklik na ně koupíte výrobek či službu, člověk, přes jehož odkaz jste nákup provedli, z něj dostane provizi. Odborněji řečeno se jedná o metodu marketingu, fungující na principu provázanosti toho, kdo nabízí své služby či produkty, a stránek, které tento produkt podporují.

Algoritmus vyhledávače

Systém hodnocení popularity indexovaných webových stránek k danému klíčovému slovu. Vyhledávače často mění své algoritmy, protože je jejich hlavní prioritou zobrazovat vždy co nejpřesnější výsledky vyhledávání.

Analýza klíčových slov

Důkladný rozbor webových stránek a definování optimálních klíčových slov, která zajistí vysoké postavení webu ve vyhledávačích.

Anchor text

Text, přes který je veden hypertextový odkaz.

Apache

Internetový softwarový server typu http, podporující kódy pro Linux, BSD, Microsoft Windows a další operační systémy či platformy.

AI (Artificial intelligence)

AI, neboli "umělá inteligence", je obor vědy a inženýrství, který se zaměřuje na vytváření systémů, které mohou vykonávat úkoly vyžadující lidskou inteligenci. Tyto úkoly mohou zahrnovat rozpoznávání obrazů, rozpoznávání řeči, rozhodování, plánování, hraní složitých her a mnoho dalších. AI se používá v širokém spektru aplikací, včetně, ale nikoli výhradně, následujících: Automatizace: Mnoho tradičních úloh, od správy databází až po výrobu, je nyní automatizováno pomocí AI. Osobní asistenti: Siri od Apple, Alexa od Amazonu, Google Assistant a mnoho dalších. Doporučovací systémy: Používají se na webových stránkách, jako je Netflix nebo YouTube, k doporučení obsahu na základě preferencí uživatelů. Zdravotnictví: Diagnostika, personalizovaná léčba, předpovědění nemocí atd. Automobily s autonomním řízením: AI je klíčovou součástí technologie pro samořídící auta. Finanční služby: K analýze trhu, detekci podvodů a automatizovaným investicím. E-commerce: Pro automatizovanou zákaznickou podporu, chatboty a personalizované nákupy. Věda a výzkum: Pro analýzu dat, modelování komplexních systémů a optimalizaci experimentů. Bezpečnost: Pro rozpoznávání obličeje, sledování objektů na kamerách, analýzu hrozeb atd. Vzdělávání: Personalizované učební plány, virtuální učitelé a pomocníci. Toto jsou pouze příklady a aplikace AI se neustále rozšiřují a vyvíjejí. Je důležité si uvědomit, že s rostoucím využitím AI se také objevují etické a společenské otázky, např. týkající se soukromí, rozhodovací pravomoci, zaměstnanosti a dalších oblastí.