Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci Přeskočit na navigaci

Google Reader

Google Reader byl jednou z nejoblíbenějších RSS čteček přímo od společnosti Google. Služba úspěšně fungovala několik let, než ji Google v roce 2013 za velkého nesouhlasu uživatelů zrušil. Ve stejnou dobu se objevilo spoustu dalších služeb, které měli Google Reader nahradit. Nejúspěšnějším se stala služba Feedly.

Další pojmy

Gadget

Předmět obvykle technického rázu a malých rozměrů, který slouží k usnadnění života. Může se jednat například o fitness náramky, chytré hodinky a další populární novinky na trhu.

Geotargeting

Cílení reklamních kampaní na určitý region, většinou jako součást PPC reklam. Velmi vhodným prostředím pro tyto cílené reklamy jsou sociální sítě a tématické weby. Příkladem geotargetingu při optimalizaci pro vyhledávače je například volba regionálních klíčových slov, jako: kuchyně praha, nábytek brno a podobně.

Gigabyte

Gigabyte je jednotkou objemu dat, nebo také velikosti zásobní paměti s daty. Označení pro tuto jednotku je GB a vychází ze základní jednotky pro množství informace, tedy bytu. 1 gigabyte se rovná 1024 bytům.

Google analytics (GA)

Google analytics je systém analytických nástrojů, díky kterým získá majitel stránek dokonalý přehled o počtu návštěv a aktivitách návštěvníků. Analytických nástrojů existuje více, výhoda GA je v tom, že jsou zdarma a poskytují důležité informace, bez kterých se žádný majitel e-shopu či většího webu neobejde.

GUI – grafické uživatelské rozhraní

GUI je všechno to, s čím na počítači či telefonu interagujeme. Jedná se totiž o grafické rozhraní, kterým naše elektronická zařízení od počítače po tablet, mobil nebo „empétrojku“ ovládáme. Vše, na co klikáme proto, abychom se dostali na zařízení kam chceme, je grafické uživatelské rozhraní. První GUI vzniklo v roce 1973 v laboratořích společnosti Xerox a zpopularizovala ho v půlce osmdesátých let společnost Apple.

Ganttův diagram

Ganttův diagram se používá především v oboru projektového řízení. Jeho prostřednictvím projektoví manažeři plánují posloupnost projektů. Ganttův diagram toto plánování umožňuje v grafické a přehledné formě a je díky němu na první pohled vidět časový plán celého projektu.

Google Reader

Google Reader byl jednou z nejoblíbenějších RSS čteček přímo od společnosti Google. Služba úspěšně fungovala několik let, než ji Google v roce 2013 za velkého nesouhlasu uživatelů zrušil. Ve stejnou dobu se objevilo spoustu dalších služeb, které měli Google Reader nahradit. Nejúspěšnějším se stala služba Feedly.

Gutenberg

WP Gutenberg je blokový editor pro obsah webových stránek, který je součástí populárního redakčního systému WordPress. Jeho hlavním cílem je umožnit uživatelům jednoduše a efektivně vytvářet a upravovat obsah na svých webových stránkách. Gutenberg přináší revoluční změnu ve způsobu, jakým se obsah na WordPress stránkách edituje. Místo tradičního textového editoru zde pracujete s bloky. Bloky mohou obsahovat různé typy obsahu, jako jsou texty, obrázky, videa, citace, galerie, widgety a mnoho dalšího. Každý blok můžete jednoduše přetáhnout, upravit a umístit kamkoli na stránce. Gutenberg usnadňuje tvorbu bohatšího a strukturovanějšího obsahu bez nutnosti znalosti kódu. Tím umožňuje uživatelům více kreativity a kontrolu nad tím, jak jejich stránky vypadají. Gutenberg je také plně integrován do WordPress, což znamená, že je součástí oficiálního jádra platformy. Hlavní výhody WP Gutenberg zahrnují: Jednoduchost použití: Blokový editor je intuitivní a snadno se naučíte pracovat s bloky. Flexibilita: Můžete vytvářet různorodý obsah s různými typy bloků. Zlepšená vizualizace: Vidíte, jak bude obsah vypadat přímo při úpravách. Reusable bloky: Můžete vytvářet a znovupoužívat vlastní bloky pro konzistentní obsah. Snadná správa: Upravovaný obsah se ukládá automaticky, což zamezuje ztrátě dat. Gutenberg se stal standardním editorem pro WordPress a přináší moderní přístup k tvorbě webových stránek.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Z